ویدئو های آموزشی 1 دقیقه ای روزانه در پیج اینستاگرام همیارپت | آموزش تهیه انواع غذا و شیرینی های مخصوص سگ ها | بزن بریم !
0

علت مدفوع خواری در سگ ها چیست؟

علت مدفوع خواری در سگ ها چیست؟ از بین همه عادت های بد سگ ها یکسری عادت های واقعا ناراحت کننده و منزجر کننده وجود دارد. مثل غلت زدن سگ ها در چال های گلی و کثیف، مدفوع خواری سگ ها و هنگامی که سگ ها مقعد خود را لیس میزنند. ممکن است دلیل مدفوع خواری در سگ ها این باشد که آن ها متوجه این نیستند که صاحب سگ وظیفه ی تمیز کردن مدفوع را دارد. و خودشان با خوردن مدفوع میخواهند این وظیفه را انجام دهند. همین مدفوع خواری در سگ ها باعث شده است که صاحبان چنین سگ هایی به دنبال فروش یا واگذاری سگ خود باشند. حتی در مواردی دیده شده است که اوتانازی ( مرگ بدون درد) را برای سگ خود انتخاب درست میدانند. مدفوع خواری با نام علمی کاپرو فیژیا ( habit— coprophagia ) شناخته میشود. همچنین دلایل فیزیولوژی و رفتاری بسیاری وجود دارد که میتواند دلیل این موضوع باشد که چرا سگ ها مدفوع خود را خوشمزه میدانند.

چرا سگ ها مدفوع میخورند؟
علت مدفوع خواری در سگ ها چیست؟ | پیشگیری و درمان

اگر سگ شما هم مدفوع خواری میکند نیاز نیست نا امید شوید ما شما را راهنمایی میکنیم. ما شما را با روش هایی اشنا خواهیم کرد که توسط آن ها میتوانید به این عادن در سگ خود خاتمه دهید. با اینکه مدفوع خواری در سگ ها بسیار شایع است اما متاسفانه به طور جدی به بررسی این موضوع پرداخته نشده است.

16 ٪ از سگ ها به طور جدی با مسئله مدفوع خواری درگیر هستند یعنی به طور میانگین 5 بار این عمل را انجام داده اند.

24 ٪ از سگ ها نیز حداقل یک بار مدفوع خود را خورده اند. ( این امار ها طی یک کنفرانس علمی انجمن دامپزشکی در کالیفرنیا مطرح شده)

نتیجه ای که طی تحقیقات بدست آمده حاکی از آن است که سگ ها به صورت غریزی این عمل را انجام میدهند. در واقع در ژنتیک سگ هاست که مدفوع تازه خود را بخورند. در واقع اینکه سگ مدفوع خود را بخورد از نظرش ایرادی ندارد و طبیعی است. و این موضوع برای صاحبین سگ ها و افراد چندش آور و نامتعارف است. ممکن است برخی از رفتارها مثل مدفوع خواری در سگ ها رفتاری است که برای بقا در شرایط بحرانی و گرسنگی تکامل یافته است. در واقع زمانی که سگ دچار کمبود غذاست دیگر نمیتواند انتخاب کند.

۱۳ نوع سبزیجاتی که میتوانید در رژیم غذایی سگ خود قرار دهید

مدفوع خواری برای سگ ها و توله سگ ها طبیعی است

در برخی از گونه ها مثل خرگوش مدفوع خواری امری طبیعی است تا از این طریق  مواد مغذی مورد نیاز بدن ( کلیه ) را تامین کنند. در واقع اگر در خرگوش ها از مدفوع خواری جلوگیری شود مشکلات جسمانی زیادی برای آن ها بوجود خواهد آمد. خوشبختانه در سگ ها این گونه نیست و مدفوع خواری در برخی از سگ ها ممکن است دیده شود و قابل حل میباشد. سگ های مادر تا سه هفته پس از تولد توله ها آن ها را لیس میزنند در واقع ممکن از طریق مدفوع توله سگ های خود را نیز بخورند. در نتیحه ممکن است توله سگ ها به مرور زمان درگیر این رفتار شوند. ممکن است مدفوع خود یا سگ های دیگر یا حیوانات دیگر مثل گربه را بخورند. برای برخی سگ ها فضولات اسب و پرندگان جالب است و اگر روی زمین ببینند میخواهند امتحانش کنند. اگر مدفوع به انگل و سموم آلوده باشد و برای سایر حیوانات باشد برای سلامتی سگ مضر است. در بیشتر موارد این معضل در توله سگ ها قبل 9 ماهگی محو میشود.

 

درباره سگ هایی که مدفوع خواری میکنند چه میدانید؟
علت مدفوع خواری در سگ ها چیست؟ | پیشگیری و درمان

درباره سگ هایی که مدفوع خواری میکنند چه میدانید؟

coprophagia در واقع یک نوع کاوش توله سگ ها در جهان اطرف خود است. توله سگ ها مانند نوزاد انسان دوست دارند همه چیز را در دهان خود بگذارند.

طبق گفته های AKC دلایلی وجود دارد که چرا سگ ها مدفوع خواری میکنند:

در خانه هایی که از یک سگ مراقبت میکنند احتمال مدفوع خواری تا 20 درصد است. اما در مواردی که از چند سگ در یک خانه نگهداری میشود احتمال مدفوع خواری بیشتر و تا 33 ٪ است.

احتمال مدفوع خواری در سگ های ماده بیشتر از نر هاست.

٪92 از مدفوع خواران از فضولات تازه و نهایتا 1-2 روزه استفاده میکنند.

85 ٪ از سگ هایی که مبتلا به coprophagia هستند مدفوع خود را میخورند تا سگ های دیگر.

سگ هایی که در غذا خوردن حریص هستند و سعی دارند غذای دیگران را نیز بخورند بیشتر درگیر این موضوع خواهند بود.

 

"علت

علت مدفوع خواری در سگ ها چیست؟

اگر مشاهده کردید که سگ شما مدفوع خواری میکند باید با دامپزشک خود صحبت کنید تا از وقوع بسیاری از مشکلات بهداشتی جلوگیری کنید:

انگل ها و بیماری های انگلی .

شاید رژیم غذایی سگ شما دچار کمبود مواد مغذی است.

سگ هایی که دچار سندرم سوء جذب مواد غذایی هستند .

مبتلا بودن به بیماری هایی که باعث افزایش اشنها در سگ میشود مثل دیابت ، کوشینگ ، بیماری تیروئید و سایر بیماری های از این قبیل.

مصرف دارو در سگ از جمله داروهای استروئیدی.

در بسیاری موارد، علت مدفوع خواری در سگ ها نوعی فشار روانی یا محرکهای رفتاری است که شروع به خوردن مدفوع خود می کنند ، از جمله این موارد:

• انزوا: مطالعات نشان میدهد که سگ هایی که به تنهایی در انباری ها و زیر زمین نگهداری میشوند در مقایسه با سگ هایی که کنار مردم زندگی میکنند و در اجتماع هستند بیشتر درگیر این موضوع هستند.

• محدود بودن فضا: زمانی که سگ زمان زیادی را در یک فضای کوچک صرف میکند باعث بروز مشکلات روحی در سگ خواهد شد. دیدن coprophagia در سگ هایی که از پناهگاه های شلوغ به سرپرستی گرفته میشوند غیر معمولی نیست.

• اضطراب: استفاده از تنبیه های شدید و خشن در تربیت سگ باعث استرس در سگ میشود و همین امر خود میتواند دلیلی بر مدفوع خواری در سگ باشد.

• انتخاب محل نامناسب برای غذا خوردن: سگهایی که مجاورت محل غذا خوردن مدفوع میکنند ممکن است تفاوت بین غذا و مدفوع خود را درک نکنند.

• نگهداشتن سگ کنار یک سگ بیمار یا سالخورده : گاهی اوقات سگ سالم مدفوع سگ بیمار را میخورد که دانشمندان میگویند که مربوط به غریزه آن هاست.

 

چگونه از مدفوع خواری سگ خود جلوگیری کنیم؟

چگونه از مدفوع خواری سگ خود جلوگیری کنیم؟

دامپزشکان و صاحبان سگ ها یکسری روش و راهکارها را برای پیشگیری و درمان پیشنهاد میدهند.

• ویتامین های مکمل: یک تئوری وجود دارد که سگ هایی که دچار مدفوع خواری هستند. دچار کمبود نوعی ویتامین خاص در رژیم غذایی خود هستند. بنابراین استفاده از مولتی ویتامین میتواند مفید باشد. بویژه کمبود ویتامین B در این سگ ها دیده میشود.

• آنریم های مکمل: رژیم غذای سگ های امروزی بیشتر بر پایه کربوهیدرات است. و کمتر به پروتئین های گوشتی و چربی وابسته است. برخی افراد از مواد گوشتی که شامل پاپایین هستند به عنوان آنزیم مکمل در تغذیه سگ خود استفاده میکنند.

• استفاده از مواد ضدعفونی کننده : محلی که سگ دستشویی میکند را با مواد ضد عفونی غلیظ شستوشو دهید تا بوی مدفوع سگ از بین برود.

شاید بهترین راه برای متوقف کردن مشکل از طریق آموزش و روشهای مدیریت محیط زیست از جمله موارد زیر باشد:

محل زندگی سگ ها از جمله حیاط را تمیز نگهدارید تا چیزی برای خوردن سگ روی زمین وجود نداشته باشد.

• اگر در خانه سگ و گربه را باهم نگهداری میکنید. خاک گربه را دور از دسترس سگ نگهدارید و آن را تمیز کنید.

در هنگام پیاده روی سگ خود نظارت داشته باشید که چیزی از روی زمین نخورد.

آموزش و تربیت سگ: روی فرمان های  رها کن و بیا بسیار  تاکید کنید. تا بتوانید سگ خود را در هنگام خوردن فضولات کنترل کنید.

 

0/5 (0 نظر)
دیدگاه کاربران
  • ناشناس 9 مرداد 1399

    ممنون خانوم یاری. خیلی مفید بود?????????????????????????????????????????

    • modir_hamyar 10 مرداد 1399

      سپاسگزاریم از همراهی شما دوست عزیز ??

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *