0

آیا سگ ها هم همانند انسان ها خواب میبینند و رویا پردازی میکنند؟

آیا سگ ها خواب می بینند؟

درحالی که رویای سگ ها از لحاظ علمی به یقین اثبات نشده است اما تصور اینکه سگ ها خواب نمی بینند دشوار است. همه ما تماشا کرده ایم که سگ های ما در خواب رفتار هایی از خود نشان می دهند که شبیه به رفتارهایی ست که وقتی در حالت کاملاً بیدار هستند انجام می دهند. تکان دادن پاها ، ناله کردن ، خرناس کشیدن ، دم تکان دادن ، دندان قروچه کردن و جمع کردن بینی مارا به شگفتی وامی دارد که سگهای ما در خواب چه می بینند.

آنچه در مورد سگها و رویا ها می دانیم

در حالی که دانش ما در مورد این موضوع بسیار محدود است ، اطلاعات شناخته شده زیر به ما کمک می کند باور داشته باشیم که

  • سگ ها واقعاً رویاهایی را تجربه می کنند؟
  • خواب دیدن سگ ها واقعیت دارد؟. آیا سگ ها خواب میبینند؟
  • خواب توله سگ ها چطور؟

طبق گفته MIT News ، متیو ویلسون ، استاد علوم اعصاب در MIT و Kenway Louie ، دانشجوی فارغ التحصیل در سال 2001 ، روابط بین حافظه ، خواب و رویاها را بررسی کرده اند. آنها دریافتند که هنگامی که موشها آموخته بودند برای پاداش مواد غذایی در امتداد یک مسیر مدور بدوند ، مغز آنها الگوی متفاوتی از نورون ها (سلول های مغزی) ایجاد می کند. محققان هنگام خواب موشها ، آزمایش مغز را تکرار کردند. کم و بیش ، آنها همان الگوی فعالیت مغزی همراه با دویدن را ، مشاهده کردند. خواه موش ها بیدار باشند یا خواب. در حقیقت ، خاطرات هنگام خواب تقریباً در همان سرعتی نمایش داده شد که وقتی موش ها بیدار بودند کاری را انجام داده بودند.

 

آیا نتیجه این تحقیقات شامل خواب دیدن سگ ها هم میشود؟

آیا می توانیم آنچه را که در مورد خواب در موش ها و انسان ها شناخته شده است ، بگیریم و این اطلاعات را در مورد سگ ها بکار ببریم؟ ویلسون معتقد است که ما می توانیم. “حدس من این است – مگر اینکه چیز خاصی در مورد موش ها و انسانها وجود داشته باشد که گربه ها و سگ ها دقیقاً همان کار را انجام می دهند.”

مشخص است که هیپوکامپ ، بخشی از مغز که خاطرات را جمع می کند و ذخیره می کند ، در کلیه پستانداران به همان روش سیم کشی می شود. به گفته healthday.com ، پروفسور ویلسون می گوید ، “اگر شما یک هیپوکامپ در موش صحرایی را با یک سگ مقایسه کردید. یا یک گربه را با یک انسان ، آنها همه قطعات یکسان را شامل می شوند. ” او معتقد است که در حالی که سگ ها می خوابند ، تصاویر حوادث گذشته در ذهنشان بازتولید می شود ، دقیقاً به همان روشی که افراد تجربیات را هنگام خواب به یاد می آورند.

طبق گفته های موسسه ملی بهداشت ، بیشترین رویاها هنگام خواب REMافراد اتفاق می افتد. سگها نیزهمچنین دوره خواب REM را تجربه می کنند. وب سایت Psychology Today’s می گوید که در طی REM تنفس فرد نامنظم تر و کم عمق تر می شود. ممکن است در طول REM دچار پیچش عضلانی شود و وقتی فرد دیگری از نزدیک به آن فردنگاه کند ، اغلب حرکات سریع چشم در پشت پلک های بسته مشاهده می شود. در طول خواب REM ، رفتارهایی که تصور می شود با رویاپردازی (تکان دادن پاها ، پیچ خوردن ، تولید صدا و ...) همراه است ، بیشتر مشاهده می شود.

چیزی که می خواهیم در مورد رویاهای سگ باور کنیم.

وقتی سگهایمان را هنگام خواب مشاهده می کنیم ، تصور اینکه در حال خواب دیدن نیستند تقریبا غیرممکن است. دقیقاً مانند موش هایی که توسط ویلسون و لویی مورد مطالعه قرار گرفته اند ، وسوسه انگیز است که باور داشته باشیم که بهترین رفقای چهار پا ما در حال تجدید تجربه های اخیر خود هستند. بازی در پارک سگ ، خرناس کشیدن در جنگل ، جویدن یک استخوان دفن شده و تعقیب سنجاب.

انستیتوی ملی بهداشت می گوید که زیگموند فروید نظریه می کند که خواب دیدن “سوپاپ ایمنی” برای خواسته های ناخودآگاه ما است. شاید او درست می گوید ، و هنگامی که سگهای ما خواب هستند ، آنها در فکر گرفتن گربه مزاحم همسایه هستند  و بوقلمون شکرگذاری را از میز اتاق غذاخوری سرقت می کند.

اگر سؤال یا نگرانی دارید ، همیشه باید به دامپزشک خود مراجعه کنید یا با آنها تماس بگیرید – آنها بهترین منبع برای اطمینان از سلامتی حیوانات خانگی شما هستند.

 

.

امتیاز شما

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.