این دوره بصورت نقدی برگذار شده است ، شما میتوانید با خرید در این دوره شرکت کنید

خرید دوره

درباره این قسمت

اصول تغذیه سگ ها

یکی از کلیدی ترین مسائل برای داشتن سگی سالم این است که بدانیم چه چیزی و چه مقداری از آن را به سگمان بدهیم. شاید زمان زیادی از زندگی کردن با سگتان گذشته باشد. اما این به این معنی نیست که اصول تعذیه سگ شما رعایت میشود. تغذیه یکی از نکات اساسی است که بر روی طول عمر سگ شما تاثیر بسیاری میگذارد. در این مقاله متخصصان ما در مورد اینکه چه چیزی و چه مقدار از آن غذا بایستی به سگ داده شود صحبت میکنند. 

در این مقاله یاد خواهید گرفت که : 

  • چه خوراکی هایی را به سگمان بدهیم؟
  • غذا ها به چند دسته تقسیم میشوند ؟ 
  • از چه غذاهایی برای آموزش سگ استفاده کنیم؟

انتخاب اولین غذای توله سگ

شاید برای شما هم سوال باشد که پس از شیر خوردن و از شیر افتادن توله ها بایستی چه غذایی به آنها بدیم؟ اولین غذای توله سگ ها معمولاً در هفته ی سوم تا چهارم برای سگ معرفی میشود. این تغذیه بایستی کامل و متعادل باشد و برای تامین نیاز های غذایی توله سگ و رشد سریعتر تهیه شوند. 

Melinda Fleming دانشمند تحقیقات Purina  میگوید : " مواد مغذی ضروری - پروتئین ، چربی ، کربوهیدرات ها ، مواد معدنی و ویتامین ها - باید به نسبت مناسب وجود داشته باشند تا غذای توله سگ کامل و متعادل باشد." "یک منبع آب شیرین باید همیشه در دسترس باشد."

فلمینگ میگوید:" توله سگ های در گروه نیز بایستی بصورت جداگانه تغذیه شوند. تغذیه غذایی مناسب با انرژی مورد نیاز توله سگ ها سبب رشد بهتر آنها میشود. توله سگ ها بایستی از مقداری مناسبی کالری تغذیه کنند که از رشد طبیعی پشتیبانی کند و افراط و تفریط در رساندن کربوهیدارت و مواد مغذی میتواند خطرناک باشد.

هیچگاه تغذیه یک توله سگ را با سگ های نژاد بزرگ یا بالغ یکی در نظر نگیرید. به این فکر نکنید که برای مثال همسایه ما یک سگ نژاد هاسکی دارد و از او میپرسم که چه چیزی به سگم بدهم و هرچی که او داد من هم در حجم کمتری به سگم میدهم. اینکار بسیار خطرناک است چرا که سرعت رشد آنها نسبت به نژادهای کوچکتر بیشتر است و باید مدت زمان طولانی تری با یک رژیم غذایی با انرژی کمتری تغذیه شوند.

هنگام انتخاب غذای توله سگ ، به دنبال غذایی باشید که آزمایشات تغذیه روی آن انجام شده باشد.
همچنین بهتر است در مورد کالری مورد نیاز توله سگها با دامپزشک خود صحبت کنید.
 
72 ساعت بدو از تولد زمان بسیار مهمی برای غذارسانی به سگ هاست. شما بایستی به کمک سگ مادر بیایید. شیر های خشک موجود در پت شاپ ها و یا شیر بدون لاکتوز توله ها را با استفاده از سرنگ بدون سوزن تغذیه کنید. این کار نیاز به تجربه دارد و اکثر پرورشدهنگان سگ از این راه استفاده میکنند. کافیست بسیار بسیار آرام شیر را به دهان توله سگ بریزید. اما کوچیکترین خطایی در این کار باعث خفگی توله میشود. پس اگر تجربه کافی را ندارید همچین کمکی را هیچوقت به سگ مادر نکنید.
 
پس از 4 هفته شما با مشورت و پیشنهاد دکتر دامپزشک خود میتوانید از غذاهای استارتر موجود در پت شاپ ها استفاده کنید. دنیای غذای خشک ها بسیار دنیای بزرگیست. این در دنیای ما انسان ها چیزی مثل فست فود ها و رستوران های متنوعی هستند که غذاهای متنوعی را سرو میکنند. حال شما ممکن است غذاهای ایتالیایی را نپسندید و ترجیحتان یک غذای ایرانی علی الخصوص قرمه سبزی برای خودتان باشد. در سگ ها هم هر شرکت تولید کننده غذای خشک ترکیبات متنوعی را در تهیه و تولید بکار میبرد. از همین رو طعم های متفاوتی از هر برند در بازار عرضه میشود. کافیست شما مقداری از هر غذا را در اختیار سگتان قرار دهید تا رغبت سگ خود نسبت به هر غذا را کشف کنید.
 
در اولین وعده های غذایی غذای starter بایستی با شیر بدون لاکتوز مخلوط شود تا کمی از سفتی آن کاسته شود و برای سگ لذت بخش باشد. حال رفته رفته میتوانیم میزان شیر داخل ظرف غذا را کاهش داده و رو به سمت 0% ببریم. 
 
همانگونه که غذای کودکان انسان نمیتواند مستقیم از شیر به برنج تغییر کند در غذای توله سگ ها هم نمیتوان سگ را مستقیماً از شیر به غذای سفت تری همچون مرغ و یا استخوان تغییر داد. برای این کار کافیست پس از مصرف غذای خشک استارتر به مرور زمان به آن مقداری آب مرغ بدون ادویه ( نمک و فلفل و پیاز و ... ) را اضافه کنیم.
 
در مرحله بعدی غذای استارتر مخلوط شده با آب مرغ را کمی مرغ ( بصورت ریش ریش شده)  اضافه میکنیم و در نهایت مرغ ریش ریش شده در حجم کم + آب مرغ ( مقدار کم ) را به سگ خودمان میدهیم و او را آماده به خوردن مرغ و سایر خوراکی ها مثل غذای خشک توله سگ میکنیم.
 

اصول تغذیه سگ های بالغ

در زمان های قدیم استدلال هایی مبنی بر این وجود داشت که سگ ها "گوشتخوار" هستند. 30 سال گذشته آزمایشی انجام شد که سگ های تماماً گوشتخوار جمع آوری شدند. بسیاری از آنها لاغر ، ضعیف ، ریزش مو و عدم تعادل متابولیک داشتند. تقریباً در آن زمان همه فکر می کردند که چون سگ ها گوشتخوار هستند پس بر اساس استدلالی غلط بر این باور بودند که "گوشت" میتواند بهترین رژیم غذایی برای سگ ها باشد. اما اکنون میدانیم که سگ ها در صورت مصرف و رژیم غذایی 100% گوشت برای مدت طولانی نمیتواند زنده بمانند.

همین باعث شد بسیاری از تولیدکنندگان به فکر تولید غذایی فرموله مناسب برای سگ ها تولید شود. متأسفانه برای خریدار غذای حیوانات خانگی و از آن بدتر برای سگ ، در سراسر دنیا غذاهای مختلفی وجود دارد که علیرغم آنچه ممکن است ادعا شود ، منبع تغذیه مناسبی برای سگ شما نیستند. برخی در واقع مضر هم هستند!

بسیاری از ما صاحبین سگ فکر میکنیم غذاهای خشک و کنسرویجاتی که بصورت بسته بندی شده در پت شاپ ها وجود دارد بسیار متعادل است. چرا که روی آنها برچسب سلامت و مجوز های لازم دیده میشود. اکثر این محصولات با نوشته ی " درصد پروتئینی بالا " بصورت برچسب روی محصول مندرج شده است. بسیاری هم به این فکر میکنند که با مصرف اینها درصد هوشی سگشان تغییر میکند. اما در حقیقت چنین چیزی وجود ندارد. 

در این مقاله میخوام اطلاعات سری از صحبت های دکتر علیرضا یوسفی دکترای مدیریت راهبردی و متخصص روانشناسی فردی را در زمینه غذای خشک سگ و میزان در آمد آن در اختیارتان قرار دهم. خوب است که بدانید میزان فروش غذای خشک در سال 98 گردش مالی بانک گردشگری 1800 میلیارد ت بوده و گردش مالی فروش غذای سگ بالای 2200 میلیارد ت بوده. 

نکته کلیدی در انتخاب بهترین غذای خشک سگ  این است که بسیاری از غذاها با برچسب " پروتئین بالا " در بازار پتشاپ آنلاین عرضه شده اند. اما زمانیکه مواد تشکیل دهنده آنها را با دقت نگاه میکنیم میبینیم بسیاری از این پروتئین ها غیر قابل هضم برای سگ ها هستند. پس این در حقیقت نشان میدهد بسیاری از این محصولات برای سگ های ما مناسب نیستند. 

غذای خشک سگ محبوب ترین کالا برای فروش کلینیک ها و پت شاپ ها

سید رضا نبوی چاشمی مربی سگ همیارپت میگوید: "بسیاری مواقع به پت شاپ ها و کلینیک های دامپزشکی شهر خودم سر میزنم و یا شاگردانم داستانهایی از آنهارا برایم تعریف میکنند. حاشیه سود غذای خشک سگ و گربه در بازار بسیار بالاست. از همین رو طبق صحبت های دکتر یوسفی بسیاری از کلینیک ها و پت شاپ ها مسر بر این هستند که حتما برای سگ خود غذای خشک تهیه کنید. بسیاری از آنها برچسب لاغر بودن به سگ را هم میزنند و برخی دیگر هم بهانه های مختلفی مثل جرم گرفتن دندان ، تغذیه ناسالم را به سگ میچسبانند. از این رو صاحب در حین حال تصمیم میگیرد به سلامت سگ خود بیشتر اهمیت دهد و به همین خاطر اقدام به خرید غذای خشک بسته ای یا فله میکند. برای شما هم اگه همچین اتفاقی افتاده که در پایین این مقاله برامون کامنت کنید!.

حال بماند که بسیاری از تولیدکنندگان مواد مصرف شده در غذای تولیدی را بر روی محصول مندرج نمیکنند. یا بسیاری از آنها مواد را جایگزین مواد تشکیل دهنده ی نوشته شده در پشت محصول میکنند. تولیدکنندگان باخدایی هم هستند که جهت سلامت سگ شما از مواد تشکیل دهنده نمیزنند. بخاطر ارزان تمام شدن غذا مواد را تغییر نمیدهند.

هرچند که همیشه قیمت بالا بودن محصول به معنای کیفیت بالاتری داشتن آن به حساب نمی آید. اما به شما پیشنهاد میکنم بجای خرید غذای خشک کم کیفیت در حجم بیشتر و قیمت پایینتر اقدام به خرید غذای خشک با کیفیت بالاتر و در حجم کمتر و قیمت بیشتر کنید.

بد نیست در اینجا استثنائاً دیدگاه انسانی داشته باشیم!. شما حاضر به خرید فلافل با قیمت 10 هزار تومان هستید یا یک سیخ جوجه کباب با قیمت 12 هزارتومان؟. خوب است که بدانید در ایران هم تولید کنندگان غذای خشک بی کیفیت کم نیستند!. کافیست به بسته بندی این غذاها از داخل نگاه کنید. بسته بندی های 8 کیلویی و 10 کیلویی این غذاها به گونه ای هستند که شما نمیتوانید آن را برای مدت طولانی نگهداری کنید. همین نشان از بی کیفیت بودن غذا و در نهایت خطر سلامتی سگتان دارد.

انتخاب یک غذای سگ خوب 

انتخاب یک غذای خشک سگ خوب و با کیفیت از مواد تشکیل دهنده آن شکل میگیرد.معمولا رژیم های غذایی سگ ها به 2 صورت گیاهخوار و گوشتخوار نوشته میشود. صاحبان سگ های مسئول و دلسوز هرگز نباید اجازه دهند قیمت مواد غذایی تصمیم خرید را تعیین کند. خوردن غذای با کیفیت و ارزش بالا تر ، ارزش غذایی بالاتری را برای سگ دارد اما بدان معنی نیست که سگ از آن لذت میبرد. هرچقدر ارزش غذایی سگ کمتر باشد مقدار و حجم مدفوع روزانه او بیشتر است. موادی که بایستی بصورت هضم نشده دفع شوند. 

هنگامی که سگ شما با رژیم غذایی گوشتی پیش میرود مقدار کمی هم به گیاه و سبزیجات نیاز دارد. غذای ارزان تقریباً همیشه سبزیجات و غذاهای پرهزینه تر گوشت ، مرغ یا ماهی خواهند بود. انتخاب به عهده شما خواهد بود نه سگتان!. شما مسئول سلامتی سگتان هستید پس غذای مناسب را بدرستی انتخاب کنید.

غذای خشک یا کنسرو سگ ؟ کدام را انتخاب کنم؟

اگه شما بین دو غذای خشک و کنسرو سگ تردید دارید بایستی به شما بگم که هدف شما از این غذا تعیین کننده نوع آن است. اینکه این غذا را به عنوان تقویتی به او میدهید یا غذای اصلی. اگر غذای اصلیست پس غذای خشک چرا که 75% از کنسرو ها را آب تشکیل میدهد. این یعنی فقط 25% مواد تشکیل دهنده آن برای سگ مفید است. اما غذای خشک به کمک لثه و تقویت دندان ها و همچنین مواد تشکیل دهنده بیشتری تشکیل شده است.

کنسرو های سگ معمولاً بعد از بیهوشی به دلایل مختلف یا دوره نقاهتی سگ پیشنهاد میشود. چرا که بایستی مواد بیهوشی از طریق ادرار سگ دفع شود. پس بدن او نیاز به آب بیشتری دارد. اما بصورت کلی کنسرو سگ نمیتواند غذای اصلی او بحساب بیایید. حتی 1 وعده. 

هر چی میبینی رو نباید برای سگت بخری!

اکثر ما زمانیکه وارد پت شاپ ها و کلینیک های دامپزشکی میشیم تحت تاثیر جو قرار میگیریم. یه عالمه غذا و خوراکی های مختلف از اعضا و قسمت های متنوع هر حیوونی رو اونجا میبینید. استخون های ژلاتینی و گوش و زبون و ... . اما بایستی بهتون یه واقعیتی رو بگم. هیچکدوم از اونها از گوشت تهیه نشده!. اونها اصلا ارزش غذایی برای سگتون ندارن. 

مقدار زیادی مواد غذایی رنگی ، کنجاله سویا ، ساکارز و مواد نگهدارنده مانند پروپیلن گلیکول را در آنها قرار می دهند! این نوع از غذا ها به عنوان غذاهای نیمه مرطوب هستند.
 
سگت میتونه از غذای تو بخوره به شرطی که ...
خیلی وقتا خیلیا ازمون سوال میکنن که میتونیم بخشی از غذای خودمون رو به سگمون بدیم؟! در جواب باید بهتون بگم بله چرا که نه! اما یکسری شرایط وجود داره که باید اونها رو رعایت کنید. 

1-به هیچ عنوان تغییر غذا نباید بصورت ناگهانی اتفاق بیوفته. شما میتونید ته مونده ی غذای خودتون رو به سگتون بدید ( در بند های بعدی شرایطش ذکر شده ) اما نباید از فردا این کار رو شروع کنید. شما بایستی این تغییرات رو بصورت خیلی ریز انجام دهید.

2-غذا های انسانی معمولا دارای نمک و ادویه هستند پس اونها رو بایستی از غذای خودمون حذف کنیم. و به مقداری که تو ظرف خودمون میریزیم ادویه اضافه کنیم و سگمون هیچ ادویه ای رو حتی زبون هم نزنه. خوردن کوچیکترین ادویه ای میتونه برای اون خطرناک باشه. آب کشیدن غذا رو توصیه نمیکنم!!!!

3-فقط از غذاهایی که مطمئن هستیم که خوردن اون توسط سگ بدون مشکل هست و باعث به خطر افتادن سلامتی اون نمیشه رو به سگمون میدیم! مثلا اینجوری نباشه بگید خب تو این مقاله خوندم هرچی من میخورم به سگمم بدم! پس از فردا بهش انگور میدم! نه این باعث میشه سگتون تو چند روز تلف بشه. فقط لیستی از خوراکی های معتبر رو از مراجع معتبر تهیه کنید و بهش بدید.

4- اصول تغذیه سگ رو بهم نزنید!!!!! ما فقط تو این مقاله گفتیم لیستی از مواردی که میتونید به سگتون بدید رو تهیه کنید. این به این معنا نیست که خب من الان موز میخورم پس به سگمم موز بدم. نه. ساعت غذای سگم کاملاً مشخص هست. اون راس ساعت x , y غذا میخوره. میان وعده هم به نظرم سوسول بازیه. میان وعده خودتون رو میتونید در تایم آموزش با استفاده از خوراکی های تشویقی که در ادامه به اون میپردازیم به سگتون بدید و اصلا نیازی به سیب و خیار و موزو  اینجور چیزا ندارید.

5-اسهال , استفراغ و چاقی یکی از مشکلات تغییر ناگهانی این رژیم غذاییست. 

 

در بسیاری از منابع اعلام شده است که استخوان منبع ارزشمند غذایی ندارد. به همین خاطر استخوان را به عنوان غذا در رژیم غذایی در نظر نمیگیرند. بسیاری از این استخوان ها در شکنندگی و خرد شدن سخت هستند. به همین خاطر در زمان خرد شدن دارای لبه های تیزی هستند که باعث پاره شدن دستگاه گوارشی سگ میشود. ممکن است همین موضوع باعث جراحی بزرگی در سگ شما شود. 

پای مرغ و بال مرغ دو بخشی محبوب از نظر صاحبین سگ است. خیالتان را راحت کنم! بیخود ترین و خطرناک ترین قسمت هایی که میتوان به سگ داد. پای مرغ همان استخوان بدون ارزش غذاییست و در صورت پخته شدن میتواند بسیار شکننده و لبه تیز باشد. بال مرغ هم قسمت انعطاف پذیری دارد که ممکن است در گلوی سگ باعث خفگی او شود.

اما شخصاً در این مقاله قصد دارم به شما بگویم استخوان چیز بدی نیست!. بسیاری از مواقع خوردن استخوان توسط سگ میتواند تمیزکننده دندان های سگ باشد. جرمگیری دندان توسط استخوان یکی از دلایل اصلی صاحبین برای دادن استخوان به سگ هایشان است. من موافق این موضوع هستم که سگ بایستی چند وعده از هفته را استخوان بخورد اما بایستی رژیم غذایی او در طول هفته رعایت شود و میزان پروتئین از دست رفته در این وعده ها در وعده ای دیگر جبران شود.

آقای نبوی شما چی به سگتون میدید؟

" قطعا غذای خشک دادن به سگ در ایران با توجه به تحریم های غذایی حیوانات بسیار سخت و گران است. به همین خاطر برنامه غذایی برای سگ های آموزشی و سگ های خودم در نظر میگیرم. در این رژیم غذای اکثر موارد وجود دارد و غذا بصورت ناگهانی تغییر نمیکند. همانطور که در بالا گفته شد من موافق دادن استخوان به سگ ها هستم. اما با نظارت کامل. شما بایستی راه های خروج استخوان از گلوی سگ را آموزش دیده باشید. تا در صورت اتفاق یا خفگی سگ او را نجات دهید. همچنین استخوان هایی که به عنوان غذای سگ به آنها میدهم بسیار متفاوت با مقاله است. استخوان هایی که بخش زیادی گوشت یا مرغ بر روی آن چسبیده است. و برخلاف موضوعات بالا سگ علاوه بر خوردن مقداری گوشت در انتها به استخوان میرسد. استخوان انتهایی برای سگ نقش خلال دندان را ایفا میکند. برخی از وعده های غذایی یا میان وعده ها با استفاده از خوراکی های تشویقی پر میشود. برخی مواقع هم از غذای خشک استفاده میکنم. بسیار کم از سبزیجات در غذای سگ هایم استفاده میکنم. اما بدلیل شرایط اقتصادی جدیدی که در کشورمان اتفاق افتاده میخواهم برنامه ی جدیدی در راستای تغذیه سگ های مبنی بر استفاده بیشتر از گیاهان را اجرا کنم. "

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد

✔اسهال یا شل شدن مدفوع سگ بدلیل مصرف شیر : اکثر ما صاحبین دیدگاه های انسانی داریم مبنی بر اینکه سگمان از شیر استفاده کند دندان های قوی تری خواهد داشت. تا حدی این موضوع صدق نمیکند. اما اگر شما برای تغییر یا افزایش اشتهای غذایی سگتان بایستی از شیر استفاده کنید کافیست تا از شیر های بدون لاکتوز خریداری نمایید. شیر های بدون لاکتوز مناسب سگ های شما است و به هیچ عنوان شکم آنهارا شل نمیکند. 

✔استفراغ یا حالت تهوع شدید در اثر مصرف شکلات: شکلات میتواند بسیار خطرناک باشد. مصرف کمی از شکلات هم میتواند باعث مرگ سگتان شود. خوب است که به این ویدئو پایین نگاه کنید تا میزان خطرناکی شکلات برای سگ ها را بیشتر درک کنید.

✔بسیاری از صاحبین برای سم زدایی یا دور کردن کک از بدن سگشان اقدام به دادن سیر میکنند که اصلا توصیه نمیشود.

✔استخوان های سفت برای سگ ها مشکلی ندارد اما استخوان های نرم که انعطاف پذیر هستند بسیار خطرناک اند.

✔سگ ها بصورت عادی در بدن خود ویتامین c را تولید میکنند و نیازی به غذا رسانی با ویتامین c ندارند. 

✔سگ هایی که رژیم غذایی با کیفیت بالایی دارند به هیچ عنوان نیازی به تقویت کننده ها , قرص های ویتامین و مواد معدنی دیگر نیازی ندارند.

✔برخی از سگ ها به ذرت , سویا و گندم و ... حساسیت دارند و این علائم آلرژی خود را بصورت خارش و یا خشکی پوست به شما نشان میدهد. قرمزی گوش و خارش صورت و لیس زدن مداوم پوزه و پنجه ها نشان دهنده این حساسیت هاست. ( این علائم فقط مخصوص آلرژی به غذاها نیست و میتواند دلایل دیگری هم داشته باشد) 

✔کمبود های غذایی معمولاً در دراز مدت رفع میشود و نیازی نیست هر ماه به دامپزشک یا پزشک تغذیه مراجعه نمایید. برخی از این رژیم ها 6 ماه هم طول میکشند. اما بهترین زمان برای اثر رژیم غذایی بر آناتومی سگ شما بعد از 3 هفته قابل مشاهده خواهد بود.

✔اکثر سگ هایی که رژیم غذایی درستی دارند مشکلات پوستی نخواهند داشت اما اگر مشکل پوستی در سگ مشاهده میکنید بهتر است رژیم غذایی را به فرمول تشکیل دهنده ای از گوشت تغییر دهیدو یا وعده ای از گوشت و امگا اضافه کنید.

چه مقدار به سگم غذا بدم؟

شما میتونید از جدول مصرف غذای خشک به عنوان یک الگوی برنامه ی غذایی استفاده کنید. به پت شاپ ها مراجعه کنید. پشت یک بسته غذای خشکی که سگتان از آن مصرف میکند را به دقت مشاهده کنید. جدولی بر اساس سن و وزن سگتان تعریف شده است . توجه داشته باشید شما هر چقدر وعده ی غذایی سگ خود را بیشتر میکنید از مقدار و حجم آن کم میشود.

اما گاهاً صاحبین از سیر کردن سگشان واهمه دارند. و به اصطلاح میگویند سگمان سیرایی ندارد. پس از رعایت نکردن الگوهای غذایی از جدول ها و نامنظم دادن غذا و حجم آن سگ مقدار بیشتری را طلب میکند چرا که نمیداند دفعات بعدی شما چقدر به او غذا میدهید. گاهاً پیش میایید سگ به مدفوع خواری میوفتد و یکی از دلایل آن ریشه در عدم سیر کردن به موقع سگ دارد.

چندبار غذا به سگم بدم؟

در توله سگ هایی که کمتراز 12 هفته سن دارند شما بایستی 4 بار در طول روز غذا رسانی انجام دهید. در توله سگ ها آب بیشتری را باید در وعده های غذاییشان قرار دهید. در سن 9 تا 13 هفتگی میتوانید آن ها را با غذای خشک آشنا کنید اما به این معنا نیست که فقط از غذای خشک استفاده شود.

در 6 ماهگی میتوانید غذای سگ خود را به 2 وعده کاهش دهید. زمانیکه سگ شما 12 ماهه شد میتوانید پس از گرفتن جشن یک سالگیش به او غذای خشک بالغ دهید.

 

chat content نظرات

شما برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید