آموزش سگ - تربیت سگ مبتدی تا پیشرفته [❤️رایگان]

آموزش سگ - تربیت سگ مبتدی تا پیشرفته [❤️رایگان]

آموزش سگ،منابع رایگان و تخصصی تربیت سگ آموزش سگ فرآیندی دشوار و زمان بر است ولی زمانیکه تاثیر آن را در زندگی روزمره خود مشاهده می کنید متوجه خواهید شد که ارزش این همه انرژی و هزینه را داشته است. در...

17:00:02 تعداد فصل ها 1

ورود به وبسایت

سید رضا نبوی چاشمی

مربی تربیت سگ

آموزش سگ،منابع رایگان و تخصصی تربیت سگ

آموزش سگ فرآیندی دشوار و زمان بر است ولی زمانیکه تاثیر آن را در زندگی روزمره خود مشاهده می کنید متوجه خواهید شد که ارزش این همه انرژی و هزینه را داشته است. در اینجا ابتدا به شما توضیح می دهیم که چرا باید به آموزش سگ خود توجه کنیم و در ادامه منابع آموزشی رایگان و مورد نیاز را در اختیار شما قرار میدهیم.

دوره ی فرمان پذیری مقدماتی سگدوره های ویدئویی آموزش سگآموزش تربیت سگpdf دوره آموزش سگ

تیزر آموزش تربیت سگ رایگان همیارپت

مربی سگ خودت باش

  • بهترین مربی برای آموزش سگ چه کسی است؟
    • دامپزشک؟
    • نژادشناس؟
    • رفتارشناس؟
    • صاحبین سگ ها؟

خیر. هیچ یک مشاور خوبی برای سگ شما نیستند، فقط خودِ شما هستید که رفتارها و خصوصیات اخلاقی سگتان را میدانید. پس #مربی_سگ_خودت_باش.

آموزش سگ چیست؟ اولین گام را درست بردارید

به سلسله کارهایی که به منظور آموزش و یادگیری فرامین به سگ انجام میشود، آموزش سگ گفته میشود.

در بسیاری از کشور ها که نگهداری از سگ های خانگی و کار آزاد است آموزش سگ یا dog training به عنوان یک شغل و سرویس ارائه میشود. در حال حاضر بسیاری از مربیان سگ نیز در ایران  برای آموزش سگ های پلیس , هلال احمر , درمانی در حوزه های موادیابی , زنده یابی , جستجو و درمان تالاسمی در این دسته فعالیت میکنند که همیارپت یکی از بهترین آموزش دهندگان و تربیت مربی است.

در نگاه اول دنیای سگ و آموزش آن یک فضای سطحی و پر از هیجان است ولی در نگاه تخصصی دنیایی است که ذره ذره آن چالش هایی را دارد. در دوره‌ی آموزش رایگان سگ با تمام وجود تجربیات تخصصی با سگ شخصی خودم از نژاد ژرمن شپرد به اسم تارا و سگ هایی از نژاد های پامرانین ، پودل ، اشپیتز ، پیتبول ، چاوچاو که شاگردانم برای تربیت و آموزش فرامین بوده اند را انتقال می‌دهم تا شما هم مثل صاحبین سگ های سلبریتی که در فضای مجازی ویدئو های دوست باوفای خود را انتشار میدهند، فعالیت خود را آغاز کنید.

آموزش سگ و تربیت سگ را از کجا شروع کنیم؟

اگر قصد آموزش حرفه ای و یا تربیت اصولی سگ را دارید کافیست تا در قدم اول شناخت کاملی ویژگی ها ، خلق و خوی حیوانی ، رفتار سگ با خانواده و زمان بندی رفتن به دستشویی و خوابیدن و غذا خوردن او را چند روزی زیر نظر بگیرید. شاید شما که در حال خواندن این مقاله هستید از رفتار های اشتباه ، پارس کردن های الکی ، واق زدن های پیاپی سگ خود خسته شده اید و دلیل این حجم از ناهنجاری او را نمیدانید. پس ما در اینجا به کمک یکی از بهترین مربی های تربیت سگ ایران به تمامی مشکلات و معضل های رفتاری سگ تان پاسخ خواهیم داد.

تمرینات آموزشی به سگ

در حالت کلی برای آموزش به سگ چیزی بین 50 تا 100 بار بایستی تمرین شود. _سزارمیلان.

آموزش سگ از چه سنی استارت زده میشه؟

بهترین سن آموزش برای سگ ها از اتمام 2 ماهگی و آغاز 3 ماهگی یعنی دوران تولگی آنهاست. زمانیکه سگ بسیاری از اطلاعات گله ی خود را از مادر خود دریافت کرده و با استفاده از حس بویایی قوی که دارد میتواند غذای درون دست ما را حس کند و به سمت ما کشیده شود. سگ هایی که در سن 3 ماهگی آموزش خود را شروع میکنند بسیار موفق تر از سگ هایی هستند که بصورت آزادانه و بدون هیچ گونه فرمان پذیری تا سن 1 سالگی زندگی کرده اند. اما این بدان معنی نیست که سگی که سن 1 سال را دارد یا به عنوان یک سگ بالغ بحساب می آید آموزش نمیبیند بلکه آموزش میبیند اما با تمرینات بیشتر.

 

 

آموزش صاحب سگ مهم تر از هر چیزیست!

اگر شما سگی را از پرورش دهنده ی سگ خریداری کردید یا آن را از نقاهتگاه حیوانات به سرپرستی قبول کردید پس صاحب سگ بشمار می آیید. حال شما عضوی از خانواده ی دوستدار حیوانات خانگی هستید و مسئولیت هایی را به عنوان صاحب سگ بر گردن دارید. آموزش صحیح صاحب سگ باعث میشود تا بسیاری از معضل های رفتاری سگ بوجود نیاید و یا تقویت نشود. چرا میگوییم آموزش صاحب سگ؟ 

سگ ها را بعد از زاییده شدن توسط سگ مادر تصور کنید. آیا در رفتار هر یک از آنها ناهنجاری یا معضل رفتاری را میبینید؟ جواب منفیست. سگ ها بدو تولد دارای ذهنی منظم و بدون هیچگونه عیبی هستند و دقیقا همانند یک سی دی خامی هستند که با اطلاعات شما پُر میشوند. حال صاحب سگ هست که تصمیم میگیرد این اطلاعات را چگونه در ذهن سگ خود آموزش دهد. 

در نهایت بایستی به شما بگوییم که اصول تغذیه و اصول نگهداری 2 رکن اصلی آموزش سگ هستند که فقط و فقط توسط صاحب سگ کنترل و مدیریت میشوند. پس اگر خود را به عنوان صاحب یک سگ میدانید آموزش اصولی صاحبین سگ را یادبگیرید.عکس تربیت سگ

آموزش صحیح سگ چه نوع آموزشیست؟.

شاید سگ شما بسیاری از فرامین اصلی مانند بشین , بیا و ... را به قول شما بلد باشد. اما آیا ما در اینجا این را به عنوان آموزش حرفه ای در نظر میگیریم؟. خیر. ممکن است بسیاری از سگ ها این کار را بصورت روتین انجام دهند. آموزش حرفه ای سگ به نوعی آموزش گفته میشود که از هر 10 بار فرمان داده شده به سگ 10 بار عیناً اجرا شود و نیاز به تکرار مجدد فرمان توسط صاحب سگ نباشد.

برای آموزش دادن حرفه ای به سگ ها کافیست تا تمرینات خود را طبق موارد بیان شده در ذیل که مربوط به اصول نگهداری از سگ ها میشود رعایت کنید. 

آموزش سگ ها به چند دسته تقسیم میشود ؟

سگ ها بر اساس استعداد و نژادی که دارند دسته بندی میشوند. اکثر افرادی که به مجموعه آموزشی ما مراجعه میکنند در همان ابتدای کار ازما میخواهند که سگشان در دسته ی خاصی مثل گارد فعالیت کند.

اما اگر نظر شخصی من را به عنوان یک مربی بخواهید فعالیت در استعداد هایی که سگ دارد را پیشنهاد میکنم. مگر میشود شما علاقه به رشته ی هنر داشته باشید و کسی شما را به دانشگاه پزشکی بفرستد. یقیناً با هرچقدر درآمدی که در این رشته خواهید داشت روزی به سوی علاقه و استعداد خود میروید و در آنجا هنر خود را شکوفا میکنید.

   

تیپ بندی سگ ها از نظر استعداد و نژاد شامل : 

1- سگ های family dog یا سگ های خانواده :

سگ هایی که به عنوان یکی از اعضای خانواده در کنار ما زندگی میکنند و همواره دارای مسئولیت های خاصی در بین خانواده هستند. در آموزش سگ های فمیلی داگ 10 فرمان اصلی + حرکات نمایشی رایج است. 

2- سگ های working dog یا سگ های کار:

سگ هایی که در ارگان های خاصی به منظور انجام و اجرای فرمان خاصی فعالیت میکنند.

3- سگ های سرویس ده یا service dogs:

سگ هایی که مسئولیت خدمت رسانی و خدمات دهی به ارباب رجوی خود که همان صاحب سگ است را دارند. سگ های کمک به نابینایان یکی از این نوع سگ هاست.

آموزش فرمان پذیری سگ

آموزش سگ خانگی - pdf

اگر شما هم صاحب یک سگ از نژاد هایی همچون ژرمن شولاین , پامرانین , اشپتیز , تریر و ... هستید جزو صاحبین سگ های family یا سگ های خانواده هستید. همونطور که در ویدئو معرفی دسته بندی سگ ها برای شما صحبت کردیم این نوع از سگ ها 10 حرکت اصلی را آموزش میبینند و در کنار آن بعضی از حرکات همچون دست دادن , بزن قدش و ... که جزو حرکات نمایشی سگ به شمار میرود به سگ آموزش داده میشود. آموزش سگ های خانگی بسیار راحت و در عین حال لذت بخش است چرا که سگ بخشی از روز را در کنار اعضای خانواده همچون پدر , مادر , فرزندان و ... زندگی کرده و تا حدی با آنها پیوند برقرار کرده است. اما گاهاً بدلیل رفتار اشتباه یکی از اعضای خانواده سگ دچار ناهنجاری شده و برای آموزش و اصلاح سگ درخواست مربی سگ میدهند. خیالتان را راحت کنم که در اینجا تمام آموزشات برای سگ های خانگی طراحی شده و در قالب فایل پی دی اف (pdf) قابل دانلود است.

اما بریم سراغ:

طریقه آموزش سگ های خانگی 

گاهاً در پست های اینستاگرام هشتگ های سگ ها را دنبال میکنید و شاید پیش خود فکر کرده باشید طریقه آموزش سگ های خانگی دادن یک غذای خوشمزه به سگ و یا بازی کردن با آن است. اما این دیدگاه و استنباط تا حدی درست و تا حدی هم غلط است چرا؟

چون سگ ها عملاً با چیزی به اسم خوراکی و یا بازی کردن آموزش نمیبینند اما برای شرطی سازی و یادگیری آنها از این دو ابزار میتوان کمک گرفت اما درست!. یعنی چی؟

یادگیری سگ ها | learning

تغییری نسبتا پایدار در رفتار با توان رفتاری که از تجربه ناشی میشود و نمی توان آن را به حالتهای موقتی بدن مانند آنچه براثر خستگی و یا استفاده از دارو و یا آرامبخش و ترس ایجاد میشود نسبت داد.

ایوان پتروویچ پاولفشرطی سازی کلاسیک در آموزش سگ ها | classical conditioning 

شرطی سازی کلاسیک یا رفتار پاسخگر نوعی فرایند یادگیری است که طی آن محرکی قبلا خنثی با محرک دیگری ، از راه جفت شدن مکرر پیوند می یابد. فیزیولوژیست شهیر روسی ایوان پتروویچ پاولف و برنده جایزه نوبل با انجام آزمایشاتی در حوزه شرطی سازی کلاسیک به مفاهیم ذیل دست پیدا کرد.

1-سگ در حین آموزش در حالت هوشیاری تمام و سلامت کامل بوده و خسته و خواب آلود نباشد.

2-آموزش نخستین حرکات به حیواناتی مثل سگ مشکل تر از برقراری بازتاب ها و آموزشات بعدی خواهد بود.

3-جهت آموزش و شرطی سازی سگ ها بایستی محرک های متغیر محیطی مثل صدای تلویزیون , افراد در رفت و آمد و هرگونه حواس پرتی دیگری از محیط آموزش حذف شود.

 

اما چگونه پاولف فهمید که برای آموزش حیوانات خانگی همچون سگ بایستی از شرطی سازی استفاده نماید؟

شرطی سازی سگ

1- ابتدا سگ توسط محرک الف یا همان غذا تحریک میشود و پاسخ سگ نسبت به آن ترشح بزاق است.

2-محرک دیگری هم وجود دارد که ما در اینجا آن را به شکل زنگ نشان داده ایم. »ب« بزاق سگ و سیستم هاضمه اش پاسخی به محرک ب نشان نداد.

3-هر دو محرک الف و ب بصورت همزمان در اختیار سگ قرار گرفت و سگ در جواب آنها بزاق دهانش ترشح شد.

4- پس از مدتی سگ در مقابل محرک ب هم با ترشح بزاق دهان عکس العمل نشان میدهد. 

خب پس تا اینجا براتون مشخص کردیم که چرا تو ویدئو های آموزش سگ مربی به سگ به ازای هر کار خوب یک خوراکی خوشمزه به همراه کلمه تشویقی مثل آفرین را بکار میبرد. 

آموزش سگ ها با استفاده از وسائل آموزشی 

کلیکر | clicker : 

کلیکر یک وسیله ی آموزشی در تربیت سگ هاست. اکثر مربیان سگ که بصورت حرفه ای در این زمینه فعالیت میکنند از clicker استفاده میکنند. کلیکر به عنوان یک محرک شرطی عمل میکند. دقیقا در مثال شرطی سازی پائولف کلیکر نقش صدای زنگوله را ایفا میکند. کلیکر در انواع مختلفی در پت شاپ ها وجود دارد. که بصورت تق تقی یا فشاری و بصورت سوتی موجود است. ما به شما مدل کلیکر k9 فشاری را پیشنهاد میکنیم. کلیکر به شرطی کردن سگ شما کمک میکند. 

کلیکر آموزش سگ اما چرا از کلیکر استفاده کنیم؟

کلیکر به شما کمک میکند تا درصورت نبودن مربی یا خود شما شخص دیگری بجای شما با سگ تمرین نماید. کلیکر در حقیقت با ایجاد کردن یک صدای یکسان در هر بار حرکات مثبت سگ شما را تثبیت میکند. گاهاً پیش آمده که رفتار خوب سگ تان را با کلمه ی " آفرین "  تایید نموده اید. اما بعد از مدت ها این کلمه بدون هیچ خوراکی خوشمزه یا حس خوشایندی برای سگ باعث شده است که روتین و یک کلمه ی عادی بی اثر طلقی شود. برای کار کافیست بعد از اجرای هر حرکت درست و یا رفتار شایسته توسط سگ صدای کلیکر را بصدا در بیارید و فورا خوراکی خوشمزه را در اختیار او قرار دهید.  پس در نتیجه کلیکر به شما کمک میکند تا شرطی سازی سگ خود را با کیفیت بالاتری انجام دهید و سگ رغبت بیشتری نسبت به انجام حرکات شایسته داشته باشد.

بهترین جایزه برای تشویق سگ 

بسیاری از صاحبین سگ از خوراکی های صنعتی و تولید شده توسط کارخانجات مثل تشویقی های نوبی استفاده میکنند. اگر قصد آموزش حرفه ای به سگ خود را دارید بایستی به شما بگوییم که مربیان بزرگ کشور از اینجور خوراکی های لوس استفاده نمیکنند. بهتر است مقاله بهترین جایزه برای تشویق سگ را از سایت همیارپت مشاهده نمایید. تشویقی ها همان محرک های غیر شرطی هستند که بعد از به صدا در آمدن کلیکر ( کلمه ی آفرین شما یا همان محرک شرطی ) بلافاصله می آیند. { نه همزمان }

آموزش فرمانبرداری سگ

حال که به اصول نگهداری و اصول تغذیه آموزشی در سگ ها پرداختیم وقت آن رسیده است که به آموزش فرمانبرداری سگ ها بپردازیم. آموزش هایی همچون آموزش { "نه" - "بیا" - "بشین" - "بخواب" - "بمون" - "بخور/نخور" و ... }. زمانیکه شما کلیت کار یعنی شرطی سازی درنگیده و اصول تثبیت حرکت برای تربیت سگ خود را بطور کامل اموزش دیده باشید اموزش حرکاتی همچون اموزشات بالا کار بسیاری راحتی خواهد بود.

در انتهای این صفحه فیلم آموزش سگ را بصورت رایگان در اختیار شما قرار داده ایم که با کلیک بر روی آن میتوانید تمامی آموزشات رایگان تربیت سگ را مشاهده نمایید.

آموزش سگ دوبله فارسی ( توسط مربی سگ ایرانی )

فقط 7 روز دیگر تا شروع این دوره آموزشی باقی مانده است . مجدداً به این صفحه سر بزنید.

chat content نظرات

شما برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید