0

کنترل ترس سگ ها و گربه ها در چهارشنبه سوری

 

چگونه در هنگام آتش بازی از حیوانات خانگی مراقبت کنیم

هشتاد درصد صاحبان حیوانات خانگی  از آتش بازی می ترسند. این یکی از رایج ترین چیزهایی است که تقریبا همه انواع حیوانات را می ترساند ، خواه آنها سگ ، گربه ، جوندگان یا حیوانات مزرعه باشند. در این مقاله یاد خواهیم گرفت که چگونه اضطراب سگ ها از صداهای بلند ، چراغ های روشن و بوهای عجیب کاهش یابد.

 

1-از اینکه آتش بازی در کدام قسمت شروع میشود اطلاع داشته باشید.

صدای بلند آتش بازی ها ، چراغ های چشمک زن و بوی گوگرد چیزی است که بیشتر حیوانات خانگی را می ترساند. اگر شما به تازگی وارد این محله شده اید کافیست از همسایگان خود اطلاعات بیشتری در خصوص برگزاری مراسم چهارشنبه سوری کسب کنید. بررسی کنید که برچسب های شناسایی حیوانات خانگی و میکروچیپ های شما به روز باشد.

 • اگر حیوان خانگی شما هنگام وقایع آتش بازی فرار کند ، بسیار آسان تر می توانید از طریق برچسب های شناسایی به عنوان صاحب آن شناخته شوید.
 • از سگ خود حتما عکس یا فیلمی تهیه کنید تا در صورت گم کردن آنرا به سرعت در شبکه اجتماعی همچون اینستاگرام پیدا کنید.

 

2-حیوان خانگی خود را به تدریج در معرض سر و صداهای بلند و آتش بازی قرار دهید.

حساسیت زدایی از صداهای بلند می تواند به جلوگیری از ترس حیوان خانگی شما در طول آتش بازی کمک کند. چند هفته قبل از شروع چهارشنبه سوری با پخش موسیقی نرم و پخش صداهای مشابه برای حیوان خانگی خود شروع کنید. سپس به تدریج هر روز صدای موسیقی یا آتش بازی را افزایش دهید تا زمانی که آن را با صدای بلند پخش کنید. سگ خود را پس از هر بار آرام بودن تحسین و تمجید کنید. زمانیکه شما اینکار را انجام میدهید در حقیقت به عدم حساسیت آنها کمک میکنید. این باعث میشود تا صدای نارنجک و سیگارت برای آنها چیزی کاملا عادی بشمار آید.

 • منظور از صدای آتش بازی همان صدای سیگارت ، بمب ، نارنجک و … ای است که در چهارشنبه سوری به گوش میرسد.
 • صدای موسیقی و یا نارنجک ها بایستی به صورت روزانه و بدون هیچ عجله ای افزایش پیداکند.

 

3-چراغ ها را روشن کنید و سعی کنید خانه را به بهترین شکل ممکن عایق بندی کنید.

روشن نگه داشتن چراغ باعث آرامش حیوان خانگی شما میشود. او با این کار احساس امنیت بیشتری میکند. اگه شما برای سگتان قفس ساخته اید ، آنرا بپوشانید. با استفاده از یک پتو کل قفس را بپوشانید. با این کار شما راه چراغ های چشمک زن را بسته اید. 

درب های خانه را قفل کنید. در حالت عادی چراغ هارا روشن کنید. اگر سگ شما بسیار ناآرام است به او آرامبخش تزریق کنید. برای غرق کردن سر و صدای آتش بازی ها از صداهای آشنا استفاده کنید.

 • موسیقی کلاسیک ، صدای باران یا صدای تلویزیون برخی از صداهای متداول هستند که می توانند حیوان خانگی شما را آرام کنند.

 

4-مکان مخفی برای حیوانات خانگی خود فراهم کنید.

داشتن یک مکان مخفی برای ایمن نگه داشتن سگ و یا گربتان بسیار عالیست. این امر باعث می شود حیوانات خانگی شما در جایی ایمن باشند که بتوانند در حین آتش بازی به آنها ایمن شوند. سعی کنید یک پتو سنگین را روی جعبه قرار دهید تا عایق صدا شود.
برای اینکه آرامش مکان مخفی سگ و یا گربتان را افزایش دهید ، سعی کنید از کالاهایی که بوی شما را میدهند استفاده کنید. میتوانید تیشرت و یا یک تیکه از لباس خود را درون باکس قرار دهید.

 

5-یک اتاق بدون پنجره پیدا کنید.

اتاقی که در مرکز خانه و بدون پنجره باشد بسیار ایده آل است. زیرا سگ و یا گربه از هر گونه سر و صدایی بدور است. این کار امنیت جانی سگ و گربتان را بیشتر میکند. شکستن شیشه در اثر صدا و ضربه ی زیاد میتواند وحشت زیادی را ایجاد کند. اتاق بایستی به گونه ای باشد که سگ و یا گربتان قابل روئیت باشد. در آموزش دستشویی به سگ گفتیم که بایستی سگ خود را زیر نظر بگیریم. اگر چند حیوان خانگی دارید بایستی هر یک را در اتاق جداگانه ای قرار دهید. این فکر اشتباهیست که حیوانات را در کنار هم در یک اتاق در این شب سخت نگهدارید. مضطرب ترین حیوان را در بخش مرکزی و عایق ترین قرار دهید.

 

6-استفاده از یک آرامبخش توسط دامپزشک.

اگر از این اطلاع دارید که سگتان در حین آتش بازی مضطرب میشود به دامپزشک مراجعه کنید. سگ ها به صداهای بلند حساس هستند. اسبها و حیوانات مزرعه که به خصوص در خارج از منزل نگهداری می شوند میتوانند گزینه ی مناسبی برای تزریق آرامبخش باشند.

 • همچنین می توانید از دامپزشک سگ خود در مورد Sileo ، که یک داروی ضد اضطراب برای سگها است ، بپرسید.
 • این دارو را بین لثه سگ و گونه خود با استفاده از سرنگ بدون سوزن اداره می کنید. 

 

1-اتاق هایی را که سگ یا گربه با آن آشناست استفاده کنید.

چیزهایی که بوی شما می دهد را کنار بگذارید ، مانند تی شرتی که پوشیده اید. به آنها اسباب بازی های مورد علاقه خود را برای جویدن ، پد خراش ، توپ یا اسباب بازی های دیگر بدهید تا حیوانات خانگی خود را در این روز و شب پریشان نکنید. همانقدر که این شب برای شما هیجان انگیز است برای او لذت بخش کنید. 

 • اطمینان حاصل کنید که سگ و یا گربتان در دمای محیط 25 درجه سانتیگراد است.

 

2-برای حیوان خانگی خود غذا و آب تهیه کنید.

حتماً در فضای حبس آب و غذای کافی برای حیوان خانگی خود باقی بگذارید. اگر حیوان خانگی شما به آب و غذای معمولی اش دسترسی داشته باشد ، آرام تر خواهد شد. یک بسته غذای خشک سگ و یا غذای خشک گربه خریداری نمایید تا دسترسی به آن راحت باشد. با این کار وقت بیشتری برای کنترل استرس سگ و گربتان دارید. 

 • جویدن چیز هایی که سگ و یا گربه آن را دوست دارند میتواند در کاهش استرس آنها شما را کمک کند.
 • برای جویدن از وسایل و خوراکی های مناسب استفاده کنید.

 

3-حیوان خانگی خود را به اتاق امنی که آماده کردید انتقال دهید.

اگر سگ شما به پیاده روی احتیاج دارد ، حتماً قبل از محدود کردن آن در اتاق ، آن را قدم بزنید. حتی اگر حیوان خانگی شما محافظت شده باشد ، هنوز باید آن را در اتاق امن و راحتی که انتخاب کرده اید نگه دارید. حیوان خانگی خود را به اتاقی که قبلا آماده کرده اید انتقال دهید. به او وعده های غذایی زودهنگام و خوشمزه را بدهید. 

آگاه باشید که برخی از سگ ها اگر بیش از حد تحت فشار قرار گیرند سعی می کنند از محفظه خود فرار کنند. اگر اینگونه سگها واکنش نشان می دهند ، آن را در هنگام آتش بازی محدود نکنید. سگ شما ممکن است در فرایند تلاش برای فرار به خودش آسیب برساند.

 

4-خود را از نظر ذهنی آماده کنید و سعی کنید آرام باشید. 

ممکن است مقداری از اضطراب و نگرانی های خود را به حیوان خانگی خود منتقل کنید ، بنابراین مهم است که آرام باشید تا به طور ناخواسته حیوان خانگی خود را استرس ندهید. اگر پیشاپیش همه چیز را درست آماده کرده اید ، دیگر نیازی به احساس نگرانی ندارید زیرا تمام تلاش خود را کرده اید تا بتوانید این تجربه را تا حد امکان آسان کنید.

 

5-با حیوان خانگی خود بمونید.

با حیوان خانگی خود در خانه بمانید و یا حداقل مداوم به او سر بزنید. مداوم با او صحبت کنید. شاد و خوشحال باشید. حیوان خانگی شما احساسات و عواطف شما را درک میکند. سگ خود را در مراسمات شرکت ندهید. این جشنی نیست که مداوم تکرار شود. از طرفی در ایران روزانه مواد خطرناک جدیدی در حال ساخت است. اگر میخواهید یک سگ معلول داشته باشید میتوانید او را در مراسمات این چنینی شرکت دهید. ارزش یک خوشی کردن به زجر کشیدن سگ و یا گربتان نمی ارزد.

 

6-استفاده از گیاهان اسطوخودوس یا اسپری برای رایحه آرامش را در نظر بگیرید.

اسپری های زیادی برای آرامش حیوانات طراحی شده اند. البته اینکه این اسپری ها در بازار پت شاپ های ایران موجود است یا خیر اطلاعاتی نداریم. شما میتوانید از گیاهان اسطوخودوس برای آرامش سگ و یا گربتان استفاده کنید. توجه داشته باشید که اگر حیوان خانگی شما به گیاهان ری اکشن نشان میدهند آن را از دسترسشان خارج نمایید. قبل از استفاده از این روش با دامپزشک خود مشورت کنید.

ما این مقاله را ترجمه کرده ایم و هیچ آزمایشی از این روش انجام نداده ایم و مسئولیت آن کاملا بر عهده خودتان خواهد بود.

 

1-خانه را دوباره به حالت عادی بگردانید. 

قبل از هر چیزی اطمینان داشته باشید که چهارشنبه سوری به پایان رسیده. هرچند که در ایران این برنامه از یک تفریح به یک روز خطر ناک تبدیل شده است. چهارشنبه سوری معمولا از یک هفته قبل شروع و تا یک هفته بعد ادامه دارد. وضعیت نور خانه را به حالت عادی برگردانید. پتو های روی قفس و باکس حیوان خانگی خود را بردارید. قبل از بیرون بردن حیوان خانگی خود او را در خانه آزاد کنید. ببینید وضعیت او در خانه به چه شکل است تا در صورت نرمال بودن به بیرون ببریدش. باکس حیوانات را دوباره در جای عادی خود قرار دهید و چند ساعت در کنار آنها بمانید تا ببینید که چگونه مقابله می کند. 

 

2-حیاط خانه خود را تمیز کنید. 

قبل از اینکه حیوان خانگی خود را بیرون بیاورید حیاط خانه را تمیز کنید. هر ته مانده ، ترقه و سایر وسایل دود زا و خطر ناک و اشیاء شکسته را جمع کنید. سعی کنید آنها را بصورت کامل جمع کنید تا سگ شما از روی کنجکاوی آنها را نخورد. 

 

3-علائم استرس را در حیوان خانگی خود بررسی کنید.

به محض اینکه صداهای بلند و چراغهای چشمک زن متوقف می شوند ، بعضی از حیوانات خانگی به حالت عادی برمی گردند ، اما ممکن است برخی دیگر به احساس ویژه نیاز داشته باشند تا دوباره احساس امنیت کنند.

مراقب رفتارهای نامنظم از حیوان خانگی خود باشید که می تواند نشانه ای از پرخاشگری های قبلی باشد. 

 • در گربه ها علائم استرس شامل فرار ، خیساندن خانه ، مخفی شدن و امتناع از خوردن غذا است.

 • در سگ ها علائم استرس عبارتند از پارس کردن اضطراب ، فرار ، دلسرد شدن ، چسبیدن به صاحب آنها ، زوزه زدن ، لرزیدن ، قدم زدن و خودداری از غذا.

 • در جوندگان کوچک ، علائم استرس شامل پنهان شدن ، سکوت ماندن ، سنگ زنی بیش از حد دندان ها و عمل کردن پرخاشگرانه تر از حد معمول است.

 • در اسب ها و حیوانات پایدار ، علائم استرس شامل خودداری از خوردن غذا ، عرق کردن و سنگ زنی دندان ها است.

  
  

 

اگر فکر میکنید سگ شما دچار استرس شده است مقدار بیشتری آن را در خانه نگهدارید. با او در خانه قدم بزنید. دقیقا مانند سایر روز های عادی با او برخورد کنید. اجازه دهید تا سگتان به مرور زمان به تنظیمات اولیه خود برگردد.

 

سوالات متداول در مورد چهارشنبه سوری و کنترل استرس و اضطراب سگ ها و گربه ها.

آیا باید اتاق خواب سگم را تاریک کنم در چهارشنبه سوری ؟

نه ، چراغ را روشن کنید. با این کار توانایی دیدن چشمک زن کاهش می یابد. همچنین توصیه می شود که موسیقی نرم یا آرام را پخش کنید و مکانی برای مخفی کردن آنها داشته باشید.

[/fusion_toggle][fusion_toggle title=”کولی 4 ساله من از صداهای بلند می ترسد. چه می توانم بکنم؟” open=”no”]

من از جلیقه ی آرام بخش برای سگ خود استفاده میکنم که حس آرامش و اطمینان را به سگ میدهد. با این حال فکر نمیکنم این لباس در ایران موجود باشد.

آیا می توانم توله سگ 9-10 هفته ای خود را برای تماشای آتش بازی با خود ببرم؟

اگر از این اطمینان دارید که چهارشنبه سوری در حد آتش بازی و پرش از روی آتش است بله. اما اگر از منطقه اطمینان ندارید خیر. در هر صورت سگتان نباید از این منطقه احساس نارضایتی کند. با حفظ نکات ایمنی و فاصله مناسب از آتش میتوانید سگ را همراه خود بیرون ببرید. معمولا افرادی که این مراسم را در بیابان برگزار میکنند سگ های خود را با خود میبرند. زیرا در بیابان تنها افراد محدودی در آن قسمت به شادی میپردازند که همه آنها را شما میشناسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.