ویدئو های آموزشی 1 دقیقه ای روزانه در پیج اینستاگرام همیارپت | آموزش تهیه انواع غذا و شیرینی های مخصوص سگ ها | بزن بریم !
0

معرفی نژاد سگ بیگل (Beagle)

درباره نژاد بیگل ( Beagle )

بیگل یکی از نژاد های دوست داشتنی در بین سگ هاست که در سال 1885 به همراه 14 نژاد دیگر توسط AKC به رسمیت شناخته شد. درست سه سال بعد از این ماجرا باشگاه ملی نژاد بیگل تشکیل و اولین آزمایش صحرایی انجام شد.  BEAGLEدر دسته ی سگ های شکاری طبقه بندی شده اند که عمدتا برای شکار حیوانات مختلفی مانند خرگوش و سایر شکارهای صحرایی بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرند.

همانطور که میدانید در ایران مرجع مشخصی برای فروش سگ های وارداتی و اصیلی مثل بیگل وجود ندارد و اکثر خرید و فروش ها بین صاحبین بیگل صورت میگیرد. اما بصورت میانگین مبلغی بین 8 تا 12 میلیون تومان برای خرید و فروش این نژاد در نظر گرفته شده است.

قیمت بیگل در سال 1400

طول عمر:

10 الی 15 سال ( بسته به شرایط نگهداری )

قد :

25 تا 43 سانتی متر

وزن :

8 تا 14 کیلوگرم ( بصورت میانگین )

میزان محبوبیت( *مشاهده لیست ) :

رتبه 6 از 197 نژاد ثبت شده

خصوصیات اخلاقی برجسته :

رفتار دوستانه ، کنجکاو و بازیگوش از خصوصیات برجسته بیگل هاست.

بیگل ها به نژادهای شکاری هوند ها تعلق دارند. دم سفید، گوش های بلند و مشام قوی همگی از نشان از این حقیقت هستند.

تاریخچه سگ بیگل

تاریخچه سگ های بیگل در akc

از بیگل نه تاریخچه دقیقی در دست است و نه اسم و رسم درستی! فرضیاتی در این خصوص وجود دارد. برخی بر این اعتقادند که نام سگ بیگل از یک کلمه انگلیسی BEAG  به معنی کوچک گرفته شده است. نظر برخی دیگر بر این است که نام نژاد بیگل از کلمه ی فرانسوی BEGUEULE به معنی وراج گرفته شده است. گروهی دیگر بر خلاف این دو دسته معتقداند که نام سگ بیگل از کلمه ی آلمانی BEGELE به معنی غرغرو برگرفته شده است.

خانواده های اشراف و سلطنتی انگلیس در قرن های ۱۴ و ۱۵ میلادی به این سگ ها علاقه مند شده و آن ها را نزد خود نگهداری می کردند. حتی گفته شده که ملکه الیزابت هم چند سگ از نژاد بیگل کوچک را نزد خود نگهداری می کرد. سگ بیگل در اواخر قرن هجدهم و اوایل قران نوزدهم غوغا کرد. بیگل های کوچک که در این سال ها به شکارچی معروفی تبدیل شده بودند توسط افراد مختلفی برای شکار برده می شدند.

تاریخچه سگ بیگل در akc

تعقیب طعمه و شکار از کارهای مورد علاقه ی بیگل شکارچی بود. در دهه ۱۵۰۰ بیشتر جنتلمن های انگلیسی با این سگ ها به شکار می رفتند. برخی از جنتلمن ها با سگ های بزرگتر به شکار می رفتند و حیوانات بزرگتر مانند آهو را شکار می کردند و برخی دیگر هم با سگ های کوچک و جمع و جورشان به شکار می رفتند. سگ های کوچک شکاری در آن زمان برای شکار طعمه های کوچک مورد استفاده قرار می گرفت. این سگ ها همان اجداد بیگل های امروزی هستند.

از خوبی های شکار با نژاد سگ بیگل این بود که شکارچیان به راحتی می توانستند آن ها را با پای پیاده به شکار ببرند. به هیچ اسبی نیاز نبود. این همان چیزی بود که در سگ های شکاری بزرگ دیده نمی شد. به همین دلیل افرادی که با کمبود آذوقه و اصطبل برای اسب مواجه بودند می توانستند شکار خود را به اقتصادی ترین حالت ممکن انجام دهند.

اولین بیگل ها آنقدر کوچک و مینیاتوری بودن که به راحتی در جیب جا می شدند. بیگل های امروزی تغییر شکل یافته و بزرگ شده ی بیگل های ۲۰ سانتی قدیم هستند.

ویژگی های ظاهری نژاد بیگل

 • رنگ بدن بیگل:

سگ های بیگل از لحاظ رنگ بندی به دو دسته طبقه بندی شده اند.

 1. بیگل های تک رنگ: نژاد سگ قدرتمند بیگل را می توان در سه رنگ مشکی، سفید و قهوه ای مایل به زرد یافت.
 2. بیگل های ترکیبی: نژاد سگ شکاری قدرمند بیگل را می توان به صورت ترکیبی در رنگ های قهوه ای، مشکی، لیمویی، قرمز، قهوه ای مایل به قرمز یافت.
 • قد بیگل:

سگ بیگل از نظر قد به دو دسته قد کوتاه و قد متوسط شده اند:

نژاد بیگل کوچک( نژاد قد کوتاه): قد بیگل های قد کوتاه در اندازه های ۳۳ تا ۲۵ گزارش شده است.

نژاد بیگل متوسط: قد این بیگل ها در حدود ۳۵ تا ۴۳ سانتی متر می باشد.

 • وزن بیگل:

وزن بیگل ها به صورت متوسط بین ۸ تا ۱۴ کیلوگرم می باشد. وزن نرها معمولا بیشتر از ماده می باشد.

 • طول عمر:

عوامل بسیاری بر روی طول عمر یک سگ تاثیر می گذارد. اما باید دانست که بیگل ها طول عمر متوسطی دارند و میانگین عمر در این سگ ها به میزان ده تا پانزده سال گزارش شده است.

شرایط محل نگهداری سگ بیگل:

اگر به قضیه نگهداری سگ بیگل به صورت ظاهری نگاه کنیم و او را با توجه به سر و شکل و اندازه قضاوت کنیم، باید بگوییم که یک نژاد بیگل کاملا با محیط های آپارتمانی سازگار است. ظاهر کوچک بیگل ها خیلی از افراد را دچار اشتباه می کند. در این خصوص نباید ظاهر بین بود. خیلی از افراد فکر می کنند سگ هایی که در اندازه ی کوچک و متوسطی هستند را می توان بدون در نظر گرفتن عوامل مختلفی در خانه نگهداری کرد.

بیگل نشسته با عینک آفتابی

درست است که بزرگ ترین نوع بیگل در ابعاد متوسط قرار دارد و مرز این موضوع تا همین جا بسته شده است، اما در این مورد نباید چشممان را بر روی عوامل دیگر ببنیدم. بیگلها سگ های کوچکی هستند که انرژی زیادی را هم دارند. با در نظر این موضوع دیگر نمی توان گفت که این سگ ها مناسب آپارتمان های کوچک اند. البته این یک موضوع نسبیت. ما نمی گوییم که بیگل های شکاری خود را داخل آپارتمان نگه داری نکنید! نمی گوییم که محل نگهداری سگ بیگل تنها و منحصرا در حیاط و فضاهای باز است. حرف ما این است که اگر بیگلی را درون خانه ای کوچک و آپارتمانی محدود کرده اید، باید به فکر تخلیه انرژی او هم باشید.

اولویت بندی محل نگهداری سگ بیگل

در واقع اولویت اول برای نگهداری یک سگ بیگل محیط های آزادی مانند حیاط( حصار بندی شده) است. در اولویت های بعدی شما می توانید بیگل را بنا به شرایطی در خانه و آپارتمان خود نگهداری کنید.

 • روزانه دو بار با بیگل خود به پیاده روی برید. ان ها سطح انرژی بالایی دارند و از این طریق می توان این انرژی را تخلیه کرد.
 • از وقت گذراندن با سگ خود در خانه غافل نشوید.
 • بازی های ذهنی با بیگل خود انجام دهید.

اصول تغذیه نژاد بیگل :

 • غذاهای آماده با خانگی:

برای اینکه بیگل شما طول عمر مناسب و بالایی داشته باشد و دچار بیماری نشود لازم است به تغذیه او توجه زیادی کنید. غذاهای با کیفیت را جایگزین غذاهای عادی روزمره او کنید. غذاهای آماده معمولا در صورتی که از جای معتبر( توسط یک فرد سرشناس) خریداری شوند معمولا بهتر و با کیفیت تر از غذاهای خانگی هستند.

 • تعداد وعده های یک سگ بیگل:

اینکه بیگل شما دارای چه وزنیست و در چه سنی قرار دارد، عاملیست که در تغذیه رسانی به سگ باید در نظر گرفته شود. نژاد بیگل به صورت روزانه به یک و نیم ( یا سه چهارم) فنجان غذای با کیفیت نیاز دارد. این وعده غذایی را در دو وعده به بیگل خود بدهید.

 • عادت بد بیگل ها در مورد غذا:

اگر در خانه تان از سگ بیگل مراقبت می کنید، حواستان به او باشد. او مشام قوی دارد. هر غذایی که روی میز می گذارید مشام بیگلتان را تحریک کرده و او را به سمت غذا می کشاند. اگر از غذایی که روی میز قرار داده اید به بیگتان ندهید او خود متبحرانه و به صورت دزدکی به غذا ناخنک می زند. همین غذاهای دزدکی کم کم او را دچار اضافه وزن می کنند. مراقبت هر گونه مواد غذایی که روی میز قرار می دهید باشید. حتی سطل آشغال آشپزخانه تان را هم دم دست قرار ندهید! بیگل ها به ناخنک زدن های گاه گاه به سطح آشغال خانه تان هم شهرت دارند. اگر مراقبت نکنید کار از کار خواهد گذشت.

 

مراقبت های بهداشتی از سگ بیگل

توله های بیگل از همان روز اولی که به دنیا می آیند به مراقبت های بهداشتی نیاز دارند. نگویید این یک توله است و به هیچ مراقبتی از لحاظ تمییز بودن نیاز ندارد. هر چه به مراقبت های بهداشتی بیگل خود اهمیت بدهید او را در مسیر سلامت کامل قرار خواهید داد. از طرفی سگ شما با شما در یک خانه زندگی می کند و به نوعی یکی از اعضای خانواده شما هم به حساب می آید. کوچک ترین بیماری سگ، شما را هم تاثیر قرار خواهد داد.

در این خصوص سعی کنید تمام مراقبت های بهداشتی را به اصولی ترین شکل ممکن انجام دهید تا سگ شما در سلامت کامل زندگی کند. وقتی یک سگ را پیش خودتان نگه می دارید مسئولیت شما در برابر سلامت و حفظ بهداشت او هم دو چندان برابر می شود.

چطور ناخن های بیگل خود را کوتاه کنیم؟

ناخن های بیگل خود را به موقع کوتاه کنید. این کار باتوجه به رشد ناخن های یک سگ صورت می گیرد. بهتر است یک بار در ماه برای این کار وقت بگذارید و ناخن های او را کوتاه کنید. اینکه ناخن های او را چقدر کوتاه می کنید مهم است. ناخن های بیگل پر از رگ های خونی اند. به همین دلیل اگر بیش از حد کوتاه شوند دچار خون ریزی و درد می شوند.

ممکن است بار اولی که ناخن های بیگتان را میگیرید با مقاومت های زیاد او مواجه شوید. به همین خاطر بهتر است با یک دامپزشک صحبت کرده و چگونگی انجام درست ناخن گرفتن را از او فرابگیرید. بایادگیری شیوه درست ناخن گرفتن سگ بیگل تجربه ی اول، به شیرین ترین تجربه تبدیل خواهد شد. به همین دلیل بارهای بعدی از گرفتن ناخن هایش استقبال خواهد کرد.

بهداشت دهان و دندان Beagle

هر روز دندان های سگ بیگل خود را مسواک کنید. این را می توان دو روز درمیان هم انجام داد. اگر فرصت این کار راهم ندارید، مسواک زدن سه بار در هفته را به صورت حداقلی و حتمی انجام دهید. اگر مسواک زدن ها به صورت منظم انجام شوند بیگل شما به هیچ وجه با مشکلات دهان و دندان مواجه نمی شود. دهانش بوی بد نمی گیرد و از بروز عفونت های لثه نیز جلوگیری می شود.

برای مسواک زدن دندان های بیگل از مسواک های مخصوص سگ استفاده کنید. این مسواک ها با توجه به آناتومی دندان های سگ ساخته شده اند و هیچ صدمه ای را به لثه و دندان ها واردت نمی کنند. به هیچ وجه مسواک زدن دندان های سگ خود را با مسواک های عادی مخصوص انسان انجام ندهید. این کار غیر حرفه ای مسلما عوارض خطرناکی را برای دندان های سگتان به دنبال خواهد داشت.

سلامت گوش‌های آویزانِ بیگل 

گوش های بیگل، بزرگ و حالت افتاده ای دارد. به همین دلیل هوا به راحتی در داخل گوش جریان پیدا نمی کند. همین موضوع باعث شده که گوش ها به راحتی دچار عفونت شوند. هفته ای دو بار گوش های بیگل خود را از همه نظر چک کنید. مراقب جرم ها و عفونت های گوش او باشید. اگر متوجه این موضوع شدید که بیگتان سرش را زیاد تکان می دهد و مدام گوش هایش را می خاراند نگاهی به وضعیت گوش های او بیاندازید. مراقب باشید که موقع حمام کردن آب به داخل گوش های او راه پیدا نکند. بعد از حمام نیز گوش هایش را خشک کنید تا داخل گوش ها به صورت نم باقی نمانند.

مراقبت از موهای beagle dogs

بیگل ها به دلیل دارا بودن موهای کوتاه نیاز به این ندارند که مدام توسط شما به حمام برده شوند. نیاز به مراقبت و رسیدگی خاصی هم ندارند و سگ های بی درسری هستند. سگ های بیگل سالی یک بار دچار ریزش مو می شوند. فصل بهار فصل ریزش مو در این نژادهاست. در این فصل باید با برس های مخصوصی که برای بیگتان تهیه کرده اید موهای شل شده ی او را جدا کنید تا موها در فضای خانه پخش نشوند. هر چند برس کشی موها در طی روزهای عادی سال نیز برای این نژادها ضروریست. چرا که در طی روز های عادی نیز ریز مو( نه به شدت فصل بهار) اتفاق می افتد.

بیماری های شایع در نژاد سگ بیگل چیست ؟

 • مشکل اضافه وزن:

  بیگل ها مستعد چاقی و اضافه وزن اند. استعاد آن ها به چاقی و اضافه وزن به دلیل عوامل مختلفی اتفاق می افتد. یکی اینکه یک بیگل مشام قوی دارد. بوی غذا را از دور دست ها تشخیص می دهد.

  بیگل گوش دراز

زمانی هم که بوی غذا به مشام او می رسد مشام او تحریک شده و به دنبال منبع بو خواهد گشت و تا زمانی که منبع بو را پیدا نکند ول کن نیست. حتی شده دست به دزدی زده و یواشکی غذا را از شما بدزدد این را خواهد کرد تا به معده ی خود بدقول نشود.

مراقب ناخنک های یواشکی او باشید. ناخنک به غذا هر چند هم که کم باشد اما زمانی که این عادت کوچک، همیشگی شود دردسر ساز خواهد بود. به همین دلیل مراقب تغذیه و میزان غذای او باشید تا کار دست خود ندهد. یا غذا را دم دست نگذارید و یا همیشه مراقب او باشید تا دست از کار خطا نکند.

نحوه تشخیص بیماری چاقی در بیگل ها

با لمس دنده های سگ بیگل خود از وضعیت وزن او اطمینان حاصل نمایید.

سگ شما دچار اضافه وزن است: اگر دنده ها به سختی لمس شوند، باید این را بدانید که بیش از حد بیگتان را تغذیه رسانی کرده اید. اگر هم این کار را نکرده اید ناخنک های سگتان در اینجای کار نتیجه ی خود را نشان داده است. بیشتر مرقب بیگل خود باشید.

بیگل شما زیاد از حد لاغر است: اگر دنده های سگ بیرون زده باشند و به راحتی دیده شوند، این اصلا معنای خوبی برای سگ بیگل شما ندارد. به خوبی سگ خود را تغذیه رسانی نکرده اید. برای اینکه مشکل را حل کنید با یک دام پزشک مشورت کرده و اصول تغذیه ای درست بیگل را از زبان او بشنوید.

وزن سگ نرمال است: اگر دنده های سگ بیگل شما به راحتی و بدون هیچ نوع فشاری لمس شوند، سگ شما در یک حالت عادی قرار دارد. وزن سگ بیگل نرمال و طبیعیت و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

 • بیماری چشم گیلاسی در بیگل ها

در این بیماری چشم سگ ظاهری شبیه به گیلاس را پیدا می کند. غده ی اشکی پلک سوم متورم شده و یک یا هر دو چشم بیرون زده می شود. درمان بیماری چشم گیلاسی معمولا با برداشتن پلک سوم متوم صورت می گیرد.

مقاله بیماری چشم گیلاسی در سگ ها را مطالعه کنید.

 • بیماری دیسک بین مهره ای

بیگل ها مانند سگ های داشهوند دچار بیماری دیسک بین مهره ای می شوند. این بیماری معمولا بین سگ هایی که طول بدن طویل تری را دارند مشاهده می شود. کمر درد، لنگ زدن و حتی فلج شدن در سگ بیگل از عوارض ناشی از این بیماریست.

خلق و خو و مشخصات رفتاری در بیگل ها:

بیگل ها در چهار دسته بندی زیر( رابطه با خانواده، غریبه ها، کودکان و سگ های دیگر) امتیاز پنج از پنج را از آن خود کرده اند. پر شدن سقف این امتیازها هر چند تا حدودی خوب است اما ممکن است در برخی موارد دردسرهایی را هم برایتان درست کند.

 • رفتار بیگل با خانواده:

وابستگی 90%

بیگل ها سگ هایی خون گرم و پر شوراند. آن ها عاشق شما و خانوادتان می شوند. به خصوص اگر از همان ابتدای تولگی با شما زندگی کرده باشند. بیگل ها سگ هایی وابسته به خانواده و صاحب خود هستند.

 • رفتار سگ بیگل با کودکان :

رتبه 89%

بیگل عاشق کودک شما و هر کودکی که دورو بر او به بازی می پردازد می شود. فرقی نمی کند که آن کودک کیست و از کجا آمده! کودک یکی از صمیمی ترین دوستان شماست و یا کودکی است که اصلا او را نمی شناسید. او زودتر از شما با آن کودک اخت شده و بازی های کودکانه اش را با او شروع می کند. در این مورد باید مراقب بیگل ها بود. آن ها انرژی و نیروی زیادی دارند و ممکن است به کودک صدمه برسانند.

 • رابطه نژاد بیگل با غریبه ها :

خوش اخلاقی 100%

بیگل ها سگ هایی بسیار خوش اخلاقی هستند. آن ها با هر غریبه ای به راحتی خو می گیرند. به همین دلیل است که این سگ ها برای نگهبانی خوب نیستند و حتی ممکن است با دزد خانه شما هم به عجیب ترین شکل ممکن اخت شوند!

 • رابطه یک بیگل با سگ های دیگر:

خوش اخلاقی 80%

بیگل همان طور که با انسان های پیرامون خود خوب گرم می گیرد، با سگ های دیگر هم به همین شکل برخورد می کند. این چیزیست که یک بیگل در خون خود دارد.

 • روحیه واق زدن :

کم سر و صدا بودن 10%

همانطور که در مقالات دیگر مطالعه کردید این سگ به شدت روحیه پارس کنندگی بالایی دارد و غرغرو است.

حقایق جالب در مورد بیگل ها :

 1. باور کردن بعضی از حقایق سخت است. باید گفت گوش های این سگ شکاری بیهوده بلند نیست. یک بیگل زمانی که به دنبال طعمه است( مخصوصا موقع دویدن) بوها را در اطراف گوش خود جمع کرده و به سمت بینی هدایت می کند. این کار باعث می شود که زود تر به طعمه دسترسی پیدا کند.
 2. آیا دلیل قوی بودن مشام سگ بیگل خود را می دانید؟ بیگل ها ۲۲۰ میلیون گیرنده ی بو دارند. این در حالیست که ما انسان ها تنها از پنج میلیون گیرنده ی حسی بهره مند هستیم.
 3. تا به حال فکر کرده اید که چرا سر دم بیگل ها سفید است؟ بیگل ها به لحاظ رنگ بندی دارای دمی هستند که سر آن به رنگ سفید مشخص شده است. این رنگ بندی به دلیل این است که در هنگام شکار به راحتی از طعمه تشخیص داده شوند
آموزش بیگل

آموزش سگ های بیگل براحتی آب خوردن!

بیگل ها در امر آموزش پذیری خیلی خوب عمل نمی کنند. به همین دلیل ممکن است شما را به ستوه آورند. لجبازی و کله شق بودن نژادهای بیگل باعث شده است کار آموزش پذیری آن ها حتی به یک سال هم برسد. برخی از بیگل ها برای اینکه به صورت کامل با قوانین خانه شما آشنا شوند مقاومت زیادی را از خود به نمایش می گذارند. البته با آموزش های اصولی و درست می توان لجبازترین سگ را هم اجتماعی کرد. ما در مجموعه ی همیار پت با ارائه ی آموزش های درست، سگ شما را به مودب ترین و خوش رفتار ترین سگ تبدیل خواهیم کرد. برای این کار می توانید از تمامی آموزش های ما در این مجموعه بهره مند شده و در دورهای آموزشی هم شرکت نمایید.

مرجع اصلی پرورشدهندگان بیگل میگوید که بیگل ها سگ های شکاری و خانواده فوق العاده ای هستند . آنها یک همراه عالی برای خانواده بشمار می آیند و خلق و خوی مهربان و در عین حال مستقلی دارند . همین ویژگی آنها را به سگ های خانگی مناسبی تبدیل کرده است.

بیگل ها همانطور که از نامشان پیداست سگ های پر سر و صدا و نافرمانی هستند. آنها به نافرمانی معروفن چرا که بیشتر وقت خود را صرف شکاری همچون خرگوش میکنند و این ویژگی برای افرادی که شکارچی هستند بسیار عالی است نه خانواده

مانند همه سگ ها بیگل ها هم میتوانند از فرامین اطاعت کنند . اما بصورت کلی زمانیکه یک بیگل بالغ میشود ممکن است تنبل شود . برای خوردن غذا بیدار شوند و گوش خودشان را بخارانند و مجدد بخوابند. پس از انجا که مستعد بیماری چاقی هستند شما به عنوان یک صاحب خوب این اجازه را به آنها ندهید

بیگل ها سگ های ساکتی نیستند و بیشتر روز را صرف غرغر کردن میکنند. هرچند شما میتوانید مقداری از این روحیه پارس کنندگی را با آموزشات درست و یا استخدام یک مربی خوب از سایت همیارپت کاهش دهید اما فراموش نکنید که انها در صورت گشنگی ، تنهایی و عدم تخلیه انرژی سر و صدا میکنند.

0/5 (0 نظر)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *