ویدئو های آموزشی 1 دقیقه ای روزانه در پیج اینستاگرام همیارپت | آموزش تهیه انواع غذا و شیرینی های مخصوص سگ ها | بزن بریم !
0

دوران فحلی در سگ چیست؟

آشنایی با دوران فحلی یا چرخه ی استروس در سگ

اگر شما قصد دارید سگ ماده ای رو به عنوان حیوان خانگی خود انتخاب کنید. حتما برای شما این سوال پیش می آید که آیا سگ های ماده دچار عادت ماهیانه می شوند یا خیر؟!. اگر سگ شما عقیم نشده باشد تحت یک چرخه منظم قرار می گیرد و پس از رسیدن به بلوغ خونریزی می کند. این تجربه ممکن است در ابتدا ترسناک و کثیف به نظر برسد. اما هرچه آن را بهتر درک کنید ، بیشتر می توانید به سگ خود کمک کنید.

ما در این مقاله سعی می کنیم شما را با دوران فحلی سگ ٬ مدت چرخه قاعدگی‌ ٬ مراقبت های بهداشتی و رفتار درست با سگ آشنا کنیم.

 

? سگ ها در دوره ی فحلی و عادت ماهیانه

آیا سگهای ماده دوره ی قاعدگی دارند؟ بله ! که به صورت علمی و درست به آن چرخه فحلی (استروس)  گفته می شود. شاید شما نیز شنیده باشید که سگ در دوره ی گرما است. چرخه فحلی گاهی اوقات “چرخه گرما” نیز نامیده می شود. اولین چرخه فحلی برای سگ ها هنگامی اتفاق می افتد که حیوان در حدود شش ماهگی به بلوغ میرسد. هرچند که این سن ممکن است بین نژادها و سگهای مختلف متفاوت باشد. نژادهای کوچکتر زودتر به بلوغ می رسند. در حالی که سگهای بزرگتر ممکن است بیش از یک سال طول بکشد تا اولین  چرخه ی گرمای خود را داشته باشند. چرخه  استروس اغلب دو بار در سال اتفاق می افتد.

?به گفته AKC برخی از نژادهای کوچکتر می توانند تا 4 بار در سال دچار عادت ماهیانه شوند. سگ های نژاد بزرگ فقط ممکن است هر هجده ماه یکبار فحلی را تجربه کنند. هنگامی که یک سگ وارد چرخه فحلی می شود دو تا سه هفته طول می کشد. هرچند که زمان واقعی برای هر سگ منحصر بفرد و متفاوت است. در طی این مدت واژن متورم و قرمز می شود. ترشحاتی صورتی یا روشن بیرون می زند و احتمالاً سگ شما هشیارتر  و مضطرب به نظر میرسد.

 

? برخورد با ترشحات سگ در دوران فحلی

ترشحات از واژن سگ بسیار متفاوت است و خون خالص نیست. بعضی از سگ ها ممکن است لکه هایی را روی زمین یا تخت به جا بگذارند. در حالی که برای برخی دیگر ترشح به سختی مشاهده است. چرخه اغلب در ابتدا با ترشحات قرمز شروع می شود که بعداً به لکه های زرد ، صورتی یا آبکی تبدیل می شود. تمیز کردن محیط آلوده شده ممکن است سخت باشد. شما می توانید از پوشک های مخصوص برای سگ خود استفاده کنید. در صورت استفاده از پوشک ، آنها را مرتباً عوض کرده و پوست سگ خود را تمیز و خشک نگه دارید. خونریزی شدید یا خونریزی خارج از دوران فحلی طبیعی نیست. اگر سگ شما آن را تجربه کرد باید سریعاً موضوع را با دامپزشک خود درمیان بگذارید.

? زمانی که سگ ها خونریزی می کنند ، میزان دفع  ادرار در آن ها نیز بیشتر می شود.

برخی از سگ ها قسمت هایی از خانه یا خارج محدوه ی استراحت خود را با ادرارشان که بوی قوی دارد علامت می زنند. که دلیل آن برای جذب همتایان نر خود و اعلام وضعیت جفت گیری آنهاست. برخی از سگ ها در هنگام عادت ماهیانه ممکن است بداخلاق یا مضطرب شوند. پس توصیه می شود در این مدت به سگ خود کمی بیشتر توجه کنید. به اشتهای سگ خود توجه ویژه داشته باشید. و برای تمیز کردن هرگونه ترشحات او را به حمام ببرید. شما همچنین باید مراقب باشید که سگ خود را از هرگونه سگ نر که ممکن است پرخاشگر باشد دور نگه دارید.  هنگام خروج از منزل مطمئن شوید که سگ شما مشکلی ندارد و قلاده ی آن را  حتما در دست داشته باشید.

چه سوالاتی باید از دامپزشک بپرسیم؟

 

شما می توانید برای اطلاعات تکمیلی مقاله ی چگونه یک سگ نر را هنگام فحلی سگ ماده آرام کنیم؟ را مطالعه کنید.

 

? اگر شما برای اولین بار  توله سگ ماده ای را به عنوان حیوان خانگی خود پذیرفته اید که عقیم نیست مسئله ی خونریزی برای شما جدید است. بنابراین باید لیستی از سوالات خود را تهیه کنید و به دامپزشک مراجعه کنید تا در مورد نحوه ی درست مراقبت از سگ در چرخه استروس مطلع شوید. چند نمونه از سوالات متداول رو به شما معرفی می کنیم :

سگ بین 6 تا 12 ماه بالغ می شود پس بین 6 ماه تا 2 سال انتظار اولین چرخه فحلی را داشته باشید.

چه راه هایی برای رعایت بهداشت سگ هنگام خونریزی وجود دارد؟

در بخش برخورد با ترشحات سگ توضیح داده شده.

زمان مناسب برای عقیم کردن سگ چه زمانی است؟

پس از اولین عادت ماهیانه بهترین زمان برای عقیم سازی است.

? عقیم سازی سگ ماده چه اهمیتی دارد؟

اگر شما قصد پرورش سگ خود را ندارید دلیلی ندارد که سگ شما نیاز به چرخه فحلی خود داشته باشد. حیوانات خانگی که نیازی به بارداری ندارند باید از تحت جراحی عقیم شوند. عقیم سازی به معنای برداشتن رحم و تخمدان درسگ ماده است. داشتن توله سگ های تازه متولد شده ، ممکن است بانمک باشد ، اما زمان و هزینه های دامپزشکی لازم برای مراقبت از آنها بسیار زیاد است.

? حتماً در مورد تغذیه مناسب قبل و بعد از جراحی با دامپزشک خود صحبت کنید. پس از عقیم شدن سگ متابولیسم وی کاهش می یابد. پس شاید نیاز است به دنبال رژیم غذایی ویژه برای سگ خود باشید. تغذیه مناسب می تواند نقش اساسی در بهبود و سلامت کلی توله سگ داشته باشد.

? نیاز نیست نگران باشید که “چرا سگ من خونریزی می کند؟” اگر می توانید آن را درک کرده و از آن جلوگیری کنید. دانستن چرخه تولید مثل حیوان خانگی شما به شما کمک می کند در دوران فحلی رفتار سگ خود را کنترل کنید. توجه کنید که با عقیم سازی دوست پشمالوی جدید خود شما می توانید از بروز عادت ماهیانه در سگ جلوگیری کنید.

0/5 (0 نظر)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *